2020 GBTA Artist List  

 

TBA

*Handicap accessible 
+New this year
^Demo/Performance
=Poetry Bomb locations
Poetry Bomb-Poets Laureate=
Poets will bomb selected locations

  • Racine County-Kenyatta Turner
  • Kenosha County-Esteban Colon & Carly-Anne Coda

RACINE Saturday, April 27

#R1 RAM’s Wustum Museum*^=

2519 Northwestern Ave.

  • John Clazmer-Ceramics/Raku^
  • Tammy Easton-Mosaics^
  • Leslie Perrino-Enamels^
  • Toby Prioletta-Jewelry^
  • Steve Rys-Painting^

#R2 Racine Theatre Guild*

2519 Northwestern Ave.

  • Joycelyn Fish

Tour the greenroom, costume shop,

props, scene shop, sound, & lights.

#R3 Hot Shop Glass^

239 Wisconsin Ave.

  • Daniel Sviland^

Glass blowing

#R4 Twice Baked Pottery*^=

320 Main Street

  • Scott Obernberger-Ceramics^

#R5 Art Metals*

332 Main St

  • Christopher Sklba-metalsmith/jeweler^

#R6 Downtown Racine Art Walk (DRAW)

441 Main St.

#R7 Photographic Design Gallery & Framing+^

411 6th St

  • Carol Hansen-Photography
  • Brad Jaeck-Photography

#R8 Racine Arts Council*

716 College Ave.

  • Kathi Wilson-Photography^
  • William Bruce-Photographer
  • Claire Zietsma-Drawing
  • Rebecca Venn-Prismacolor

#R9 OS PROJECTS*+=

601 Sixth St

Contemporary Art Gallery’s Inaugural Exhibition

  • Maureen Fritchen
  • Gina Lee Robbins

 

#R10 Round River Studio*+=

613 6th St

  • Pam Schermer
  • Jim Wasley

Paintings/architectural models, drawings, photos

#R11 VITAL ART PROJECT+^

@ Vaulted Malt Brewery

1322 Washington Ave.

XOXO>Vital Art Project 2-8pm

Artist Talk, 2 – 4

Performance lineup TBA, 2 – 6

BONK!  6 – 8

#R12 16th St. Studios

1405 16th St.

Black-Eyed Press

  • Samira Gdisis-Printmaking^
  • Guest Artist: Kelly Witte-Painting/Printmaking^
  • Carlotta Miller-Watercolor^
  • Cathy Holmes-Acylic painting
  • Crystal Neubauer-Mixed media
  • Dan Simoneau-Painting, photography
  • Diane Levesque-Painting & drawing^
  • Don Stewart-Photography
  • Greg Helding-Oil painting/Encaustic mixed media
  • Jeannette T. White-Painting^
  • Jerry Belland-Painting
  • Jessica Zalewski-Photography & jewelry
  • Guest artists: Karl Herschede
  • Holly Ottum
  • Jim Tavernese-Photography
  • JOME Emily Jones
  • Mallory Willing-Jewelry
  • Judy Kaprelian-Oil Painting
  • Juli Janovicz-Painting
  • Lyle Peters-Painting
  • Maggie Venn-Mixed media
  • Marilyn Kemp-Ceramics^
  • Marjorie Meyer-Textiles
  • Maureen Fritchen–Mixed media^
  • Guest Artist: Keifer Ledell
  • Mboya Sharif-Writer
  • Rachel Jarvis-Weaving & Printmaking^
  • Rebecca Bissi-Oil painting
  • Rebecca Sattler-Weaving
  • Robert Schnack-Photography
  • Robert Mayer-Ceramics
  • Patricia Fallon- Ceramics
  • Peter O’Keefe-Film
  • Sarah Andersen-Painting
  • Susan Chiodo-Jewelery
  • Susan Boehm-Drawing & painting
  • Susan M. Sorenson-Mixed media
  • Trace Chiodo-Digital Illustration/photo

#R13 Spectrum School of the Arts+=

East Bldg DeKoven Center

2050 S. Wisconsin Ave (on the Lake)

Demo and entertainment

  • Denise Zingg-Watercolor^
  • Bill Girdzius-Photgraphy^
  • Greg Colandrea-Ceramics^
  • Tom Simonson-Digital and Film Photo^
  • Stephen Kalmar II-Spoken Word

#R14 Aerial Arts, Yoga, and Art Gallery

2050 S. Wisconsin Ave. @ DeKoven Center

Aerial yoga, healing arts & arts gallery

  • Jessika Mikol
  • Elizabeth Emer-Painting

11am Open Aerial w/ live music/Mark Barr

1pm Tai Chi demo/class w/ Keith Garafolo

2-3pm Open aerial w/ live music by Lo-Fidelity

3:15-4pm Stretch & Relax Jessika Mikol

 

#R15 Phils on Phillips*=

3020 Phillips

  • Terry Evans-assemblage
  • Bobby Childers-jewelry
  • Julie Latayan-ceramic sculptor
  • Mary Nelson-Drawing

#R16 Fab Lab*^

2320 Renaissance Blvd Sturtevant

Laser, 3-D printing

  • John Zehren

#R17 Donna Sands Studio

3410 Standish Lane

Encaustic

Guest Artist: John Hatlestad

KENOSHA Sunday, April 28

#K1 Carthage College*+

2001 Alford Park Dr.

See Carthage website for times & info

April 26, 27, 28

Theatre-“Flora the Red Menace”, $8-14

April 27, 7:30

Chamber Music Series: The Carthage Trio:

Wael Farouk, Marie Sinco Warren  and Andrew Williams

[Free but reservation required]

April 27 & 28, 1-4pm

H.F.Johnson Gallery of Art-Senior Thesis Exhibit

#K2 Kathleen Laybourn Studio*

711 46th St.

Encaustic Painting and Fiber Art

#K3 Lemon Street Gallery & ArtSpace*

4601 Sheridan Rd.

Pottery & painting

  • Ajay Bedi
  • Jacob Pike-wood turning^
  • Betsy Davis-Pottery^
  • Shelby Nesmith-Screen printing

#K4  Re:Vision*

4625 Sheridan Rd.

Marjorie Meyer-Textiles

#K5 Actor’s Craft 7th Avenue

Theater & Acting Studio*^=

4900 7th Ave.

Maureen Cashin Bolog

Demo, entertainment, coaching & improv

#K6 Kenosha Art Association*^

5615 7th Ave

Felting, Watercolor, fused glass

#K7 Kenosha Creative Space*

624 57th St.

  • Julia Schiller – Cuban Street Photography – Polaroid emulsion lift demonstration
  • Josie Rodriguez – Custom comedic art and caricatures
  • Chelsea Snowden-Smith – Glow Paint demonstration
  • Southeastern Graphics Council -SGC International Traveling Exhibiting

Demo and entertainment

Demo and entertainment

#K8 Against the Grain Creative Concepts

5521 18th Ave.

Scott Buell

Unique/custom woodworking

K9 Lakefront Studios at Kemper Center+^=

6501 3rd Avenue

  • Little Puppet Company/Jill Frederickson- Puppetry^
  • Anna Todaro Sadur- Painting^
  • Deborah Ferguson-Paura-Oil & Charcoal^
  • Deb Vega-Acrylic painting
  • Barb Fiedler-Multimedia & clay
  • Bethany Wise-Quilter
  • Kathy Gagliardi

#K10  Mudhaus

313 65th St.

Brigitta Richter- paintings, pottery and sculpture

#K11 Propp-Jones Studio^=

524 74th St.

Printmaking, papermaking, painting

  • Marilyn Propp
  • David Jones
  • CCR’s Press on Wheels van-printmaking^

K12 Amy Misurelli Sorensen Studio+^=

7608 10th Ave.

Printmaking & Performance

#K13 Rudbeckia Press

7205 26th Ave

First 50 visitors receive a hand-pulled relief print!

  • Lisa Bigalke-Printmaking^
  • Melody Bigalke-Decorative Gourd^
  • Rebecca Bigalke-Book Binding^

#K14 Erik R. Sosa-Kibby

lib•ART•ate WORK•shop

15203 74th St.

Acrylics

 

#K15 Beth Cumbo Studio^=

15115 73rd Street

Acrylic, Oil, Mixed Media & Watercolors

Guest Artist: Odessa Torrez-Painting

K16 Dean Habegger Studio+^

5717 37th Ave.

Painting, drawing &mixed media

Guest Artist: Tim Flynn

K17 Monne Haug Studio+^

3500 47th Ave.

Mosaic, fabric dolls, purses^

Guest Artist: Sheila Walsh

K18 University of WI-Parkside*^

900 Wood Rd. RITA

Small Print Exhibition, Student Art

Sat., April 27-Symphony & Orchestra $10

Sun. April 28-Makers Space-3D printers,

laser cutter, CNC embroidery,

& polymer maker