Participating Artists 2018

*Handicap accessible
+New this year

RACINE Saturday, April 28

#R1 RAM’s Wustum Museum*
2519 Northwestern Ave.

  • Leslie Perrino, Enamels
  • Toby Prioletta, Jewelry
  • Nate Hunter, Ceramics/Raku
  • John Clazmer, Ceramics/Raku

#R2 Racine Theatre Guild* 11am-3pm
2519 Northwestern Ave.

  • Greenroom, costume shop, scene shop, sound, and lights

#R3 Hot Shop Glass
239 Wisconsin Ave

  • Daniel Sviland & Amanda Cosgrove Paffrath – Glass blowing

#R4 Twice Baked Pottery*
320 Main Street

  • Scott Obernberger-Ceramics

#R5 Art Metals*+
332 Main St

  • Christopher Sklba – Mokume-gane production

#R6 Varitay Studios+
410 Main Street

  • Camela Langendorf-Photography – Live photoshoot of a Modern Beauty

#R7 Racine Arts Council*
409 6th St.

  • ER, a Color-Coded Art Exhibition
  • Writer-In-Residence (11am-1pm)
  • Julie Nondorf+
  • Elkid Alvarez+

 

#R8 16th St. Studios
1405 16th St.

  • Alice Hazarian-Painting
  • Birgitta Lambert-Newgord
  • Cathy Ellen Yonker+
  • Dan Simoneau-Painting, photography
  • David Jewell –Painting
  • Diane Levesque-Painting
  • Guest Artist: Autumn Gnabasik-Illustration+
  • Don Stewart-Photography
  • Eileen & Don Voss-Herringbone weave
  • Emily Jones-Jewelry
  • Emily Vakos
  • Erin Manders-Perennial Soaps
  • Guest artist: Carly Worrell+
  • Gary Wolfe-Sculpture
  • Greg Helding
  • Jared Scovill
  • Jeannette T. White-Painting
  • Jerry Belland-Painting
  • Jim Sincock-Photography
  • Jim Tavernese-Photography
  • Judy Kaprelian-Painting
  • Juli Janovicz-Painting
  • Guest Artist: Julie Latayan-Ceramics+
  • Karen Broman-Painting
  • Krysta Voss
  • Lyle Peters-Painting
  • Mallory Olesen-Jewelry
  • Marilyn Kemp-Ceramics
  • Marilyn Ward-Painting
  • Maureen Fritchen –Mixed media
  • Guest Artists: Jessica Zalewski-Photography
  • Kiefer Waterman-Drawing+
  • Prince Parise-Painting+
  • Samira Gdisis-Printmaking
  • Guest Artist: Kelly Witte-Printmaking
  • Sarah Andersen-Painting
  • Susan M. Sorenson-Mixed media
  • Trace Chiodo-Digital Illustration

#R9 Spectrum School of the Arts
2050 Wisconsin Ave (on the Lake)
Pastel, watercolor, photography

  • Bille Morrow
  • Denise Zingg
  • Cait Dallas
  • Sonja Sinclair
  • Tom Simonson

#R10 Spiral Space Yoga Gallery
2050 Wisconsin Ave. @ DeKoven Center
Aerial yoga, healing arts & arts gallery

  • Jessika Mikol-Aerial yoga, aerial hammock
  • Amy Querin-Aerial Arts +
  • Elizabeth Emer-Moonway Massage
  • Lisa Friedrich-Guitar

#R11 Phils on Phillips
3020 Phillips

  • Terry Evans-assemblage
  • Guest artist:Bobby Childers, mixed media

#R12 Fab Lab*
2320 Renaissance Blvd Sturtevant

  • John Zehren – Laser, 3-D printing

#R13 Donna Sands+
3410 Standish LN

  • Encaustic

 

KENOSHA Sunday, April 29

Poetry Bomb

Esteban Colon-Kenosha Poet Laureate & poet friends will be showing up @ Gwendolyn Skaggs, Propp-Jones Studio, UWP Print Club, & Kenosha Creative Space

#K1 Left of the Lake Gallery*
4615 7th Ave

  • John Bloner Jr.-Drawing, Zines
  • Janette Louden-Illustrator and graphic artist

#K2 Kathleen Laybourn Studio*
711 46th St.

  • Encaustic, painting

 

#K3 Re:Vision*
4625 Sheridan Rd.

  • Marjorie Meyer-Wearable art
  • Colleen Kassner-Oil paint+
  • Rhonda Gatlin-Hayes-Assemblage+
  • Stacy Ollmann-Polymer clay sculpture+
  • Tracy Thomas-Encaustic+

#K4 Lemon St. Studio & Gallery*
4601 Sheridan Rd.

  • Beth Dary – Pottery and painting

#K5 Roberta Williams+
5715 14th Avenue

  • Jewelry, drawing, painting, collage

#K6 Kenosha Art Association
5615 7th Ave.

  • Barb Farrell-Watercolor
  • Jill Montgomery-Fused glass
  • Sandy Nowicki-Painting, felting

#K7 Actor’s Craft 7th Avenue Theater*
4900 7th Ave.

  • Maureen Casin Bolog – Coaching and improv

#K8 Artworks*
4513 Sheridan Rd.

  • Chet Griffith-Drawing

#K9 Kenosha Creative Space*
624 57th St.

  • Francisco Loyola
  • Ajay Bedi

#K10 Against the Grain Creative Concepts
5521 18th Ave.

  • Scott Buell – Unique/custom woodworking

#K11 Gwendolyn Charlene Skaggs+
7300 7th Ave

#K12 Propp-Jones Studio
524 74th St.

Printmaking, papermaking, painting

  • Marilyn Propp
  • David Jones

#K13 Tom Clark Studio
7748 6th Ave.

  • Broken China Mosaic

#K14 Rudbeckia Press
7205 26th Ave

First 50 visitors receive a hand-pulled relief print!

  • Lisa Bigalke-Letter Press
  • Melody Bigalke -Coiling
  • Rebecca Bigalke-Book Binding

#K 15 Mudhaus-Brigitta Richter313 65th St.

  • Ceramics, alcohol ink painting

#K16 Parkside Print Club+
University of WI-Parkside
900 Wood Rd RITA #D102

  • Kristen Bartel
  • Abner Ben
  • Anja Willkomm
  • Haydon Cowan
  • Jacob Smith
  • Mandy Russell
  • Matt Sojka
  • Meagan Puhl
  • Tori Einhorn

 

#K17 Jeff Baenen Woodworking StudioAmy Ross Studio

7105 51st Ave.

  • Painting, mixed media

#K18 Beth Cumbo Studio
15115 73rd Street

  • Painting

#K19 Erik R. Sosa-Kibby+
lib•ART•ate WORK•shop
15203 74th St.

  • Acrylics